Kunst als "medicijn".

Ella van Fief 26-11-2025
488 keer bekeken 0 reacties

Eigenlijk zijn we ons hele leven bezig met onze gezondheid en met name met onze lichamelijke gezondheid. Op allerlei manieren proberen we fit te blijven. We eten gezond, we sporten of zijn op een andere manier lichamelijk actief. Uiteraard voor zover dat mogelijk is.

Daarnaast proberen we ook onze geest te helpen, door te puzzelen, te lezen en door andere vormen van hersengymnastiek. Ook bijvoorbeeld door het kijken naar kunst.

De vraag ‘Wat is kunst?’ is heel lastig te beantwoorden. Er bestaat namelijk geen algemeen geaccepteerde betekenis, hoewel bijna iedereen wel weet wat er met kunst bedoeld wordt. Het maken ervan is al zo oud als de mensheid en als we Wikipedia mogen geloven zijn de eerste kunstuitingen al van ruim 20.000 jaar voor Christus.

Wat is de invloed van kunst op onze geestelijke gezondheid?

In 2009 heeft de Wereldgezondheidsorganisatie na grondig onderzoek vastgesteld dat kunst goed is voor onze gezondheid. Ook professor Erik Scherder, hoogleraar neuropsychologie (en aanmoediger van de stappenteller op onze mobiele telefoon), stelt dat het belangrijk is voor de ontwikkeling van onze hersenen. En het vermindert volgens hem het risico op ouderdomsziektes.

Het kijken naar kunst heeft daarnaast een positieve invloed op ons gevoel. Zo liep ik laatst over de markt en zag daar opeens een vrolijke muurschildering. Ik werd er blij van en het maakte mijn dag een stukje mooier.

Niet alleen het kijken naar kunst, maar ook het zelf maken ervan kan ons een goed gevoel geven. Vanaf onze peutertijd worden we aangemoedigd om te tekenen, verven, knippen en plakken. Dat is belangrijk want het leren van kunstzinnige vaardigheden prikkelt het brein.

Tot slot laten kunstenaars je op een andere manier naar de werkelijkheid kijken. Denk bijvoorbeeld aan Picasso met zijn kubistische schilderijen of aan de etsen van Esscher. En soms kan je door het kijken naar kunst een beetje wegdromen, even weg van de werkelijkheid, want die is al ingewikkeld genoeg.

Afbeeldingen

Reageren

0  reacties

Log in om te reageren.

Op eigen wijze ouder worden

Fief is het online platform met dagelijks nieuwe artikelen. Gemaakt door en voor ouderen van nu en straks in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. We inspireren je met artikelen over activiteiten, mogelijkheden en leuke initiatieven, om op eigen wijze ouder te worden.

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van het laatste Fief nieuws. Meld je aan voor de nieuwsbrief en ontvang gratis één keer per week een bericht van Fief.

Abonneren

 

 

Cookie-instellingen