In mijn jonge jaren waren er kruidenierswinkeltjes waar je voor een paar centen duimdrop kon kopen. Als ik het Nationaal Coöperatie museum binnen stap, ben ik weer even terug in de tijd. Luilekkerland ten top. Potten met ouderwetse soorten snoep zoals polkabrokken. Boterkussentjes, zuurstokken, nogablokken, lolly’s en noem maar op. Er ligt in de toonbank ook nog eens een grote bak met allerlei losse snoepjes. Te veel om op te noemen. Allemaal 5,10 of 25 cent per stuk die allemaal in een papieren puntzakje worden gedaan.
Terug in de tijd
Je kunt het pand ook bezichtigen. Zo krijg je een indruk van hoe een kruideniersechtpaar een eeuw geleden leefde. Er is een gids aanwezig die je bijzondere verhalen vertelt en het een en ander kan uitleggen. Dit is gratis.
Vanuit het winkeltje ga je een trappetje op naar de huiskamer. Voor de kachel staat een rekje om de natte was op te hangen. Er is een bedstee en onder het bed hangt een gordijntje. Daarachter ligt de baby te slapen. "Het ondergeschoven kindje". Er is zoveel te zien, je moet echt eens gaan kijken.
Lekker snoepen
Het kleine museum is in trek bij de toeristen die bijna altijd over de Lange Haven wandelen. Ze komen dan voorbij het winkeltje op de hoek en gaan daar altijd naar binnen. Er wordt dan heel wat snoep verkocht.
Vooral de kinderen vinden het prachtig en kunnen vaak geen keuze maken uit de bak met snoepjes. Komen er later wel met een puntzakje de winkel uit! …Mmmmmm!
Laten we maar hopen dat we dit winkeltje nog heel lang mogen behouden. Zowel voor groot als klein…